Ogród

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Ogród lub przydomowy taras, gdzie meble szczególnie narażone są na działanie warunków atmosferycznych. Opady deszczu, kurz oraz inne zabrudzenia mogą destrukcyjnie wpływać na jakość mebli ogrodowych i zmniejszać ich żywotność. Wpłynie to również na ich estetykę i może doprowadzić do sytuacji, że takie meble posłużą nam kilka sezonów krócej niż powinny. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak odpowiednio zabezpieczyć meble ogrodowe, żeby móc cieszyć się nimi dłużej oraz w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy.


Przede wszystkim meble ogrodowe muszą być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli poszczególne modele posiadają dedykowane poduszki, to warto na noc schować je do domu, aby zabezpieczyć je przed wilgocią. To samo powinniśmy wykonywać w trakcie opadów atmosferycznych. Bardzo ważne jest również zimowanie mebli. Jeżeli mamy do tego przestrzeń, warto przechowywać je w suchym i przewiewnym miejscu, gdzie nie będą narażone na mróz i działanie wilgoci. W ten sposób znacznie wydłużymy ich przydatność.

Jak dbać o sofy w ogrodzie?

W ogrodowych aranżacjach możemy spotkać między innymi sofy, czyli bardzo popularne meble wypoczynkowe. Mogą być one wykonane z plecionki rattanowej, która jest podatna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Takie naturalne meble warto odpowiednio zabezpieczyć impregnatem oraz chronić przed mrozem, dzięki czemu dłużej nam posłużą. Rolę siedziska na tych meblach mogą pełnić poduszki, które również powinniśmy schować. Impregnacja naturalnego drewna rattanowego sprawi, że mebel będzie w dobrej kondycji przez wiele sezonów.

Alternatywnym meblem wypoczynkowym mogą być sofy wykonane z tworzywa sztucznego lub nawet sofy tapicerowane. Te pierwsze będą prostsze w pielęgnacji, ponieważ tworzywo sztuczne jest mniej podatne na działanie warunków atmosferycznych. Na zimę wystarczy je dokładnie przykryć, a na wiosnę tylko delikatnie odświeżyć. W przypadku ogrodowych sof tapicerowanych, konieczne może być użycie preparatów piorących oraz impregnatu. Takie meble koniecznie muszą być również zimować w warunkach domowych, dlatego rzadziej wykorzystywane są w ogrodowych kreacjach.

Jak dbać o drewniane meble w ogrodzie?

W ogrodzie bardzo często wykorzystywane są również drewniane meble. Do ich zabezpieczenia używane są dedykowane lakiery do drewna oraz impregnaty. Po sezonie warto odświeżyć taki mebel. Może to wymagać podstawowych prac związanych ze szlifowaniem oraz lakierowaniem mebli, a następnie dopiero nałożenia preparatów zabezpieczających. Naturalne drewno jest stosunkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych, jednak również powinniśmy postawić na jego zimowanie.

Prawidłowo zabezpieczone meble ogrodowe to gwarancja komfortu ich użytkowania na lata. Pamiętajmy o tym, że wysokiej jakości meble ogrodowe są stosunkowo drogie, więc z ekonomicznego punktu widzenia również warto o nie dobrze dbać. Regularna pielęgnacja i co sezonowe zabezpieczenie mebli przed działaniem zimy sprawią, że zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a ogrodowe przyjęcia będą jeszcze lepsze.