Budownictwo

Etapy budowy domu – przekonaj się, w jaki sposób to wygląda

Tak w samej rzeczy jeśli chodzi o budowanie domu, to mówimy tutaj o pewnym procesie, jaki to jest określany mianem następnych etapów. Jest pewien ustalony porządek, który to ma miejsce przy stawianiu budynku, jakim jest dom.

Budowa domu to trzy fazy, o których wolno ogłosić i które to wynikają w trakcie stawiania budynku. Pierwszym etapem jest tu tak zwany „stan zerowy”, jaki to nie obejmuje jeszcze samej budowy, a tylko szereg kroków, jakie trzeba podjąć przed rozpoczęciem prac. Mówiąc krótko potrzebne jest tu wytyczenie działki pod zabudowę, postawienie ogrodzenia, plan zagospodarowania terenu i wszystkie inne formalności prawne jakich to wypada dopilnować.

Kiedy tak właściwie postawimy ściany fundamentowe i poprowadzimy podziemne instalacje wchodzimy do drugiego etapu budowy domu, który to określany jest jako stan surowy. Obejmuje on prace naziemne, a zatem przede wszystkim stawianie samego budynku. Wtenczas to murujemy wszystkie ściany, tak peryferyjne, jak i wewnętrzne, tworzymy ewentualne klatki schodowe, budujemy półpiętra oraz stropy, otwory okienne oraz drzwiowe, a również kryjemy budynek więźbą dachową, wspólnie z jej pokrywaniem – rekomendujemy pozwolenie na budowę domku letniskowego. Można tutaj jeszcze wtrącić o otworach wentylacyjnych oraz kominowych. Kiedy stworzony przez nas obiekt stoi czeka nas dodatkowy proces, który w dalszym ciągu formułujemy mianem „stanu surowego”, choć w przypadku tworzenia całej konstrukcji mówimy o „stanie surowym otwartym”, natomiast wszystkie roboty wykończeniowe to „stan surowy zamknięty”.

Jedynymi zewnętrznymi robotami są tutaj prace tynkarskie, a również wykonywanie zewnętrznej stolarki okiennej oraz każdych drzwi prowadzących do środka. Budowa domu to tak rzeczywiście również cykl obejmujący prace wewnętrzne. Rozumiemy poprzez to takie czynności, jak zakładanie wszystkich instalacji wewnętrznych, tynkowanie ścian wewnątrz obiektu, malowanie, sporządzanie wszelkiego rodzaju posadzek, instalowanie ewentualnych rozwiązań grzewczych, jak chociażby ogrzewanie podłogowe, stolarka wewnętrzna, a także wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w tak zwane białe elementy montażowe. Po wykonaniu tych prac następuje oddanie obiektu do użytku, kiedy tak właściwie to powiadamy o trzecim etapie, czyli tak zwanym „stanie pod klucz”.